Friday, 30 September 2011

Eva, the centipede has 100 legs. Yesterday, she bought 16 pairs of shoes and put them on.
Nevertheless, she still has 14 feet without shoes. How many feet with shoes she had before buying new shoes?

A centopeia Eva tem 100 patas. Ontem, ela comprou 16 pares de sapatos novos e calçou-os.
Apesar disso, ela ainda tem 14 patas sem sapatos. Em quantas patas é que ela tinha sapatos antes de comprar os sapatos novos?

Friday, 8 July 2011

Rize TEVFİK İLERİ ANADOLU LİSESİ TURKEY Math Story

Read The Story and Answer The Questions

CAMPING ADVENTURE

Last Saturday Wendy invited five friends for a
weekend campout in her backyard. She paced and
fretted, waiting for Saturday to arrive. When it did,
Wendy’s mother took her to the grocery store early that
morning.
“We need to buy the food you girls will have on
your campout,” her mother said.
At the store, they bought:
• 16 ounce package of ten hot dogs @ $1.49
• 11 ounce package of hot dog buns @ $1.98
• 14.4 ounce package of graham crackers @ $1.25
• 10 ounce package of marshmallows @ $1.89
• 39 ounce box of chocolate bars @ $3.09
• 16 ounce bag of potato chips @ $3.29
Wendy’s mother paid for the food and they left the store to go home.
That evening Wendy and her friends got ready for their cookout, Wendy pulled the
food from the cooler and began opening packages. Each paper plate had a hot dog
bun waiting to be filled. Six roasting sticks sprouted hot dogs and hovered over low
flames in the fire pit.
After the girls ate their first hot dogs, Wendy realized that there were only four hot
dogs left. There wasn’t enough for everyone to have a second one. She asked how
many girls wanted another hot dog and three girls called out. Whew! Those who wanted
one could have one.
When Wendy looked at the buns, she found only
two buns were left. She told the three girls who readied
their roasting sticks that one of them wouldn’t have a
bun. One girl laughed and said that always happened at
her home and she could eat her “dog” without a bun.
When it came time for smores, each girl had two.
Everyone went to sleep that night satisfied with the
food, the singing around the campfire, and their
friendship.


Use information from the story to answer the questions.
Show your work in the space to the right.
1. If there were four hot dogs left after each
girl had eaten one, how many hot dogs total
had been in the package?
answer: ___________________
2. How many buns had been in a full bag?
answer: ___________________
3. How much did the food cost with an
added $.72 sales tax?
answer: ___________________
4. How much change did Wendy’s mother
receive from $20.00?
answer: ___________________
5. How much did the ingredients for the smores
weigh?
answer: ___________________
6. If each girl used one marshmallow per smore,
how many marshmallows were used in all?
answer: ___________________

ıf you need answers email me pls adiltugyan@hotmail.com

Rize TEVFİK İLERİ ANADOLU LİSESİ TURKEY - Word Problems

Skills: Adding two-digit numbers

1-James bought a new camera. He took pictures of birds and squirrels
at the park. He took 63 pictures of birds and 24 pictures of squirrels.
How many pictures did he take in all?

Show your work and label your answer.

2-Jenna’s cookie jar had 16 cookies in it. She baked 24 more cookies.
When they cooled, she added them to the cookie jar. What is the
new total number of cookies in Jenna’s cookie jar?

Show your work and label your answer.

3-Justin read 51 pages of his book on Monday. On Tuesday, he read 38
more pages. How many pages did he read on both days combined?

Show your work and label your answer.

4-At her lemonade stand, Amanda sold lemonade for three cents per
glass. On Saturday, Amanda made seventy-two cents. On Sunday,
Amanda made fifteen cents. How much money did Amanda make
during the weekend?

Show your work and label your answer with the cents sign.

Wednesday, 6 July 2011

Gluey

The school year is over and we leave you with an interesting game for your summer vacations! See you all in September!!

Monday, 27 June 2011

Rize tevfik İleri Anadolu Lisesi-TURKIYE WORD PROBLEMS 1


Skills: Subtracting (regrouping), Dozens, Comparing Numbers, Elapsed Time

Martha and Devin were playing Monopoly. Martha had $2,450. She
paid Devin $500 because she landed on his property. How much
money did Martha have left? Show your work. Don’t forget the dollar sign.
Kris baked 2 dozen cupcakes. Don ate five. How many cupcakes did
Kris have left?
Show your work and label your answer.

Compare the numbers below. Use the symbols <, >, and =.

$4.65 _____ $5.64 3,901 _____ 3,091
45,123 _____ 54,321 80,008 _____ 8,888
32,456 _____ 6,998 7,543 _____ 13,129

Dan went to lunch at 3:25. He returned from lunch at 3:55. How
many minutes was he at lunch?
Show your work and label your answer
.
Miguel walked to his grandfather’s house. He left home at 4:55. He
arrived at his grandfather’s at 5:20. How many minutes did it take
Miguel to walk from his home to his grandfather’s?

Show your work and label your answer.

Friday, 17 June 2011

Partitioning Activity

After Nuria have left us an activity related to Mental Computation using Partitioning, here we are posting an idea to work your students' mental skills! We call it Partitioning Trees and kids love it! Probably you also make this activity with your pupils! If you have other activities please share with us!







Have Fun...and Math!!

Colégio Monte Flor - Portugal

Sunday, 12 June 2011

Money

Hi all,
We have been learning to add and subtract within the context of money. We have used two methods:partitioning and number lines. Which method do you use? Do your children prefer numer lines or partitioning? My class is a Year 3 class (7 and 8 years of age)or Do you use a different one?
Thanks
Nuria
Answer these questions using a number line.

One has been done for you.

29p + 17p =

 _____+10_______+5________+2___________
29                   39             44        46



1.           37p + 28p =






2.         72p + 39p =




3.         185p + 57p =